czwartek, 24 lutego 2011

JAK ZACZĄĆ...

Wybór miejsca dla akwarium.

Przy wyborze miejsca, w którym ma stać nasze akwarium, należy uwzględnić to, że akwarium (urządzone) jest raczej nieprzenośne i powinno stać w tym miejscu na stałe. Każde przenoszenie akwarium wymaga sporo pracy, źle wpływa na jego mieszkańców i może doprowadzić do jego uszkodzenia naszego baniaczka. Nasze akwarium nie powinno stać w miejscu nasłonecznionym (nadmiar światła słonecznego może doprowadzić do nadmiernego rozwoju glonów), lecz nieco zacienionym, a także możliwie daleko od punktów ruchu (np.drzwi), gdyż to mogłoby stresować rybki. Bardzo ważną rzeczą jest upewnienie się czy podłoga wytrzyma ciężar naszego akwarium, ponieważ 120-litrowe urządzone akwarium waży ok.160kg, a razem z szafką (która powinna być przystosowana do ciężaru urządzonego akwarium, gdyż zwykła może nie wytrzymać) jakieś 210kg, a łącznie z trzema obserwatorami, akwarium i szafka wywiera na podłogę ciężar ok.385kg. 



Kupno akwarium

Pierwsze pytanie jakie nam sie nasuwa to jak duże ma być nasze akwarium. No więc nasze akwarium powinno być dostosowane do naszych potrzeb, czyli do: ilości wolnego miejsca w mieszkaniu, ryb które zamierzamy hodować, zasobności naszego portfela (grzałka 200W nieźle ciągnie), oraz w przypadku dużego akwarium do wytrzymałości podłogi. Początkujący akwaryści powinni mieć nieco większe akwarium, jakieś 160l, gdyż łatwiej utrzymać w takim równowagę biologiczna i porządek. Oczywiście akwarium nie powinno być tez zbyt małe. Nie polecam mniejszego niż 40l, chyba ze potrzebne jest nam ono do podchowu narybku lub jako "szpital" dla chorych ryb.

Urządzanie zbiornika.

Zanim jednak zaczniemy urządzać akwarium to należałoby sprawdzić jego szczelność. Najlepiej zrobić to w pomieszczeniu w którym zalanie wodą nie wyrządzi wielkiej szkody lub po prostu na zewnątrz. Gdy już próbę szczelności mamy za sobą, kładziemy na szafce lub innej podstawie na której ma stać akwarium płytę styropianu o kształcie i wymiarach jak dno naszego akwarium i dopiero wtedy ustawiamy na niej akwarium.

Podłoże.

Podłoże w akwarium to rzecz konieczna. Potrzebują go rośliny aby sie zakorzenić, ryby dla komfortowych warunków, a także bakterie (są bardzo ważne) aby miały się gdzie rozwijać. Także ze względów wizualnych podłoże powinno się znaleźć w naszym akwarium, gdyż dużo lepiej wygląda na dnie żwirek czy piasek niż "gołe" szkło. Bardzo ważną rzeczą jest to aby piasek/żwirek którego mamy zamiar użyć nie był ani za drobny ani za gruby. Jeśli będzie zbyt drobny to będzie utrudniał przepływ wody i zalegające w nim resztki (pokarm odchody obumarłe części roślin) będą gniły a to zjawisko w akwarium nie jest pożądanym. Jeśli zaś będzie zbyt gruby to będzie bardzo nieestetycznie wyglądał i przeszkadzał mieszkańcom akwarium. Najlepszym podłożem dla większości akwariów jest żwirek o średnicy ziaren od 3 do 5mm, naturalnych kolorów (nie farbowany) i nie zawierający żadnych niepożądanych substancji zmieniających skład chemiczny wody czy wywołujący brak wzrostu roślin. Sądzę że do pierwszego akwarium każdy początkujący akwarysta powinien właśnie taki wybrać.

Ozdoby i dekoracje.

Wszelkie ozdoby i dekoracje jakie zamierzamy użyć do celów akwarystycznych powinny być uprzednio umyte w gorącej wodzie i wyszczotkowane tak, aby nie zawierały żadnych substancji które mogłyby zmienić parametry chemiczne wody.

Rośliny.

Rośliny możemy sadzić przed nalaniem wody do akwarium lub po, ale zawsze gdy prace z podłożem i dekoracjami są zakończone. Przed sadzeniem roślin powinniśmy dokładnie opłukać je pod bieżącą wodą i nieco przyciąć korzenie, dzięki czemu łatwiej się zakorzenią. Małe rośliny sadzimy na froncie akwarium, średnie przy ścianach bocznych i przy ścianie tylnej, zaś duże i rozłożyste sadzimy pojedynczo w tle akwarium, gdzie będą się prezentowały najlepiej. W podłożu robimy dziurki palcem i wsadzamy w nie korzenie roślin, ale tak, aby nasada korzenia pozostała wolna. Po wsadzeniu rośliny uciskamy wokół niej podłoże po to aby się lepiej trzymała i nie wypłynęła podczas wlewania wody.

Osprzęt

Czas zainstalować osprzęt. Najlepiej zrobić to w taki sposób aby jak największą część ukryć za roślinami i dekoracjami. Gdy już te wszystkie prace mamy za sobą, czas aby nalać do akwarium wody (jeśli nie zrobiliśmy tego przed sadzeniem roślin), jednak przed tym dobrze jest się upewnić czy o czymś nie zapomnieliśmy. Jeśli nie, to kładziemy na podłożu talerz, aby woda nam nie zniszczyła jego ułożenia i zalewamy! Po zalaniu wody nakładamy na akwarium pokrywę, włączamy wszystkie wtyczki do gniazdka i czekamy. Nie kupujemy jeszcze żadnych ryb, gdyż popełnilibyśmy jeden z najgorszych błędów! Czekamy aż akwarium się ustabilizuje, co w zależności od akwarium trwa 2-4 tyg. Ja polecam po pierwszym tygodniu dojrzewania kupić jakąś rybkę lub rybki które żywią sie glonami. Gdy już nasze akwarium dojrzało (pierwszą tego oznaką jest wegetacja roślin) możemy stopniowo zarybiać nasz baniaczek.

Zakup i aklimatyzacja ryb

Przed kupnem jakichkolwiek ryb powinniśmy wybrać jakie gatunki ryb będziemy chodować i jeżeli wybierzemy więcej niż jeden (bo tak najczęściej jest) to powinnyśmy je odpowiednio dobrać. To znaczy należy wybrać takie, które mogą żyć w takich samych warunkach wody i które nie będą sobie wzajemnie przeszkadzały. Nie należy łączyć stadnych, ruchliwych ryb pływających w górnej warstwie wody z rybami spokojnymi i mało ruchliwymi tez pływającymi w górnej części toni wodnej, a także nie należy łączyć ryb obgryzających weloniaste pletwy (np.brzanki sumatrzanskie) z rybami je posiadającymi (np.welony) lub ryb dużych z małymi, gdyż te mogłyby je zjeść (neonki ze skalarami) itd. Kupując ryby powinniśmy upewnić się, że są zdrowe. Można to poznać po tym czy dana ryba zachowuje tak jak powinna czy tez nie, tzn. czy pływa prosto (wyjątkiem jest ukośnik), czy pływa w tej części toni wodnej w której powinna itd. Chora rybę możemy tez poznać jeżeli ma zewnętrzne widoczne objawy choroby np. postrzępiony ogon lub pleśniawkę. No ale jesli choroba ryby będzie we wczesnym stadium i nie zauważymy jej objawów kupując ją, a w parę dni później choroba się rozwinie lub zachoruje nam jakaś inna ryba ("sama z siebie"), którą już mamy od dawna, to możemy starać się ja uleczyć. Jeśli choroba jest we wczesnym stadium rozwoju powinno sie udać. Jeśli zdecydujemy sie na ten krok, to zapraszam do działu "choroby ryb". Oczywiście przy kupnie ryb trzeba pamiętać, że do akwarium możemy wpuścić ograniczoną ich liczbę -na jeden centymetr ryby powinien przypadać jeden litr wody, a to znaczy, ze np. w 60l. zbiorniku może być maksymalnie np. 12 rybek o długości po 5cm każda. Aby uniknąć późniejszych kłopotów należy uwzględniać długość, którą ryba osiągnie w przyszłości. Kupując ryby najlepiej jest kupować młode, mimo ze dorosłe są większe i barwniejsze, gdyż młode są młode a i tak przecież kiedyś urosną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz