poniedziałek, 28 lutego 2011

RODZAJE KREWETEK

KREWETKI FILTRUJĄCE


Atya gabonensis

Wygląd: Wyjątkowo "demoniczna" w wyglądzie krewetka :) W krajach anglosaskich nazywana "Vampire Shrimp". Na przednich odnóżach posiada ciemne "brodawki", szczególnie dobrze widoczne u samców. Podstawowym kolorem jest błękitny, przechodzący niekiedy w szary, beżowy, żółtawy bądź różowy odcień - zależy to od nastroju krewetki, warunków wodnych i barw otoczenia. Tuż po wylince A. gabonensis jest prawie biała, o cielistym odcieniu. Tak jak u innych krewetek filtrujących pierwsze dwie pary odnóży zaopatrzone w włochate "parasolki" służące do odfiltrowywania pokarmu z wody.
Pochodzenie:Występuje po obu stronach Atlantyku, zarówno w Afryce zachodniej jak i Ameryce Płd. (część pół./wsch.)
Rozmiar:14 - 15 cm. Samice nieco mniejsze od samców.
Warunki wodne:24 - 28 st. C.
Urządzenie zbiornika:Dużo kryjówek, szczególnie lubi łupiny kokosa i odwrócone do góry dnem doniczki. Bardzo wskazany jest dość silny ruch wody przy którym A. gabonensis lubi się ustawiać w celu wyłapywania drobin pokarmu z wody.
Pokarm:Plankton. Gdy woda w akwarium jest zbyt czysta ;) należy podawać wysokiej jakości pokarmy sztuczne które będą pobierane z dna, żywy lub mrożony drobny plankton. Można też podawać pokarm sztuczny b. rozdrobniony, imitujący "śmieci" unoszące się w wodzie. Krewetka ta zjada również detrytus.Wbrew temu na jaką wygląda (na groźną ;)) są to b. spokojne krewetki nadające się akwarium towarzyskiego. Należy tylko zadbać o właściwe wykarmienie. W przypadku towarzystwa żarłocznych ryb istnieje niebezpieczeństwo padnięcia A. gabonensis z głodu, zwłaszcza gdy w akwarium są inni amatorzy "odpadków", np. zbrojniki. Można je łączyć ze spokojnymi rakami (np. Cherax destructor) i naturalnie z innymi krewetkami, nawet z rodzaju Macrobrachium. Akwarium musi być dość duże, krewetka ta dorasta do sporych rozmiarów i choć nie jest ruchliwa, powinna mieć "gdzie się obrócić" ;)
Atya gabonensis żyje dość długo, w odpowiednich warunkach nawet do 5 lat.
Uwaga: Atya gabonensis wraz z Atya africana (pochodząca z zach. Afryki) i Atya scabra (zach. Afryka, płd.-wsch. regiony Ameryki Płd. i wschodnie regiony Ameryki Środkowej) wystepują w handlu pod nazwą Atya camerunensis. Nabywając więc Atya camerunensis warto więc się upewnić jaką krewetkę kupujemy.

Atyopsis moluccensisWygląd:Kolor brązowy, wzdłuż grzbietu jasny pasek. Pierwsze dwie pary odnóży zaopatrzone w włochate "parasolki" służące do odfiltrowywania pokarmu z wody.
Pochodzenie:Południowo-wschodnia Azja.
Rozmiar:Samce do 10 cm, samice do 6 cm.
Warunki wodne:Temp. ok. 24 - 30 st. C.
Urządzenie zbiornika:Dużo kryjówek w rodzaju: korzenie, łupiny kokosa, bambus. Bardzo wskazany jest dość silny ruch wody przy którym A. moluccensis lubi się ustawiać w celu wyłapywania drobin pokarmu z wody.
Pokarm:Plankton, detrytus, można podawać pokarmy sztuczne które będą pobierane z dna lub pokarmy silnie rozdrobnione, imitujące "śmieci" unoszące się w wodzie.
Rozmnażanie:Samica nosi setki jaj przez ok. 3 tygodnie. Larwy potrzebują słonej wody do rozwoju.  Nie rozmnożono jeszcze tej krewetki w warunkach akwariowych.

Akwarium o długości min. 60 cm. Krewetka ta jest spokojna i agresywne towarzystwo jest absolutnie niewskazane. Wyjątkowo długowieczna - może dożyć nawet do 12 lat. W handlu w Polsce A. moluccensis występuje często pod wielce oryginalną nazwą "Krewetka filtrująca"

KREWETKI KARŁOWATE

Krewetki z rodziny Atyidae, rodzaj Caridina. Do tego rodzaju zaliczane są gatunki Caridina i blisko z nimi spokrewnione Neocardina
 
 
Caridina cf. babaulti "Zebra"
 

Wygląd: Kolor najczęściej zielony, niekiedy beżowy, brązowy, pomarańczowy lub niebieski. Niektóre żródła podają że kolor zmienia się gdy krewetka trzymana jest z nieodpowiednich warunkach (powinna być cały czas zielona), inne że zależy to od nastroju i tła na jakim krewetka przebywa. Jeszcze inne podają że różnokolorowe C. babaulti to odmiany kolorystyczne.
Pochodzenie: Indie.
Rozmiar: Samce do 3,5 cm, samice do 4 cm. Samice są masywniejsze.
Warunki wodne: Temp. 20 - 25 st. C, woda średnio twarda o pH 7.
Urządzenie zbiornika: Lubią zarośnięte akwaria z licznymi kryjówkami w postaci np. korzeni. Podłoże piaszczyste.
Pokarm: Glony, pokarmy sztuczne ze spiruliną. Można raz na jakiś czas podać żywy pokarm (ew. mrożonki) o niewielkich rozmiarach: larwy oczlika, naupliusy artemii. C. babaulti zjada również detrytus.
Rozmnażanie:  Źródła podają różne dane na temat rozrodu tej krewetki. Jaja C. babaulti są niezwykle małe, a wyklute maluchy mikroskopijnych rozmiarów i trudne do wykarmienia (w akwarium niezbędny jest osad w podłożu, gdyż nim odżywiają się małe). Doświadczenia akwarystów w Polsce są jednak inne - jaja i maluchy mają rozmiar standardowy dla innych Caridina (wyklute C. babaulti mają ok. 2 mm).
Akwarium dla grupki C. babaulti nie musi być duże, wystarczy nawet 20-30 litrowe, a większe gdy chcemy dołożyć inne krewetki. C. babaulti jest spokojna, nie powinna być łączona z dużymi i agresywnymi rybami czy krewetkami.
Krewetkę tą możemy spotkać pod nazwą Caridina ceylanica, a w handlu najczęściej występuje jako Caridina sp. "Rainbow"


KREWETKI WIELKORAMIENNE
 

Krewetki z rodziny Palemonidae. Dominuje rodzaj Macrobrachium, ale spotyka się w akwariach również rodzaje Palaemon, Palaemonetes oraz Euryrhynchus.
Do rodzaju Macrobrachium zaliczane są małe zwierzęta 3-4cm oraz olbrzymy dochodzące do 35 cm (bez ramion). Niektóre większe gatunki hoduje się w celach spożywczych.
Nazwa "wielkoramienne" (niem. Großarmgarnelen, ang. Longarm shrimp) jest umowna i może być myląca, gdyż nie wszystkie krewetki zaliczane do wielkoramiennych mają duże odnóża szczypcowe (ramiona).
 
 
Macrobrachium assamense (Tiwari, 1955)Wygląd: Przezroczysty karapaks z ciemnym, marmurkowym wzorem. Duże szczypce charakterystyczne dla rodzaju, u samców szczególnie dużych rozmiarów, z reguły czerwone lub rudawe z czarnymi pręgami.
Pochodzenie: Wschodnie Himalaje.
Rozmiar: Samce 8 cm, samice 6 cm.
Warunki wodne: Temp. 20 - 30 st. C, 3 GH, 1,5 KH. Woda musi być doskonale natleniona!
Urządzenie zbiornika: Piaszczyste podłoże, korzenie, kamienie, na dno można dać liście bukowe lub dębu. Rośliny mogą być zjadane, nawet te o twardych liściach.
Pokarm: Żywy pokarm lub mrożonki, ślimaki, kawałki ryb, detrytus, pokarmy sztuczne i własnoręcznie przyrządzane, np. z żółtkiem kurzym. Można karmić narybkiem np. gupika.
Rozmnażanie:  Samica nosi jaja w ilości 20 - 60 sztuk przez kilka tygodni, czas zależny od temperatury i stopnia natlenienia wody. Młode osiągają dojrzałość płciową po ok. 3 miesiącach.
Agresywna i terytorialna krewetka. Trzymane w zbyt małym zbiorniku M. assamense walczą między sobą tracąc przy tym często odnóża (odrastają w trakcie kolejnych wylinek). Szczególnie agresywne są samce. Atakują z uniesioną przednią częścią ciała i rozłożonymi szczypcami. Uciekają cofając się, wyjątkowo zwinnie. B. rzadko pływają w toni wodnej, za to dość często wspinają się po dekoracjach i sprzęcie w akwarium.

1 komentarz:

  1. No dobra. Szukam i szperam po internecie i natrafiłam na fajną informację - Rozmnażanie: przeobrażenie zupełne, krewetka potrzebuje słonej wody do rozwoju.
    Czyli co? Tylko w słonej się rozmnaża czy potrzebuje też jej na stałe? Bo próbuję znaleźć jakiej ona w zasadzie wody wymaga, ale jakoś nikt o tym nie pisze... :/

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń